Części waterjet – głowica tnąca

Głowica tnąca jest elementem, do którego kierowana jest woda poddana wysokiemu ciśnieniu. To właśnie tutaj następują kluczowe procesy, dzięki którym możliwe jest cięcie wodą. Zamontowana jest ona na ruchomym ramieniu lub bramie. Głowica tnąca składa się z kilku kluczowych elementów. Dwa najważniejsze to dysza wodna (kryza) i dysza mieszająca.

Części waterjet – dysza wodna

Dysza wodna, zwana także kryzą (po angielsku „orifice” lub „jewel”) jest niewielką metalową obręczą, w której osadzony jest kamień szlachetny z małym otworem. Kryza może być szafirowa, rubinowa, diamentowa – rodzaj zależy od potrzeb. Znajdujący się w niej otwór także może mieć różne średnice. Zwyczajowa średnica otworu mieści się w przedziale 0.18 – 0.4mm. Woda pod ciśnieniem wtłaczana jest to takiego otworu, dzięki czemu skumulowana w niej energia zmienia się w energię kinetyczną, zdolną do cięcia nawet bardzo twardych materiałów.

Części waterjet – dysza mieszająca

Dysza mieszająca jest elementem, bez którego nie obędzie się waterjet przeznaczony do cięcia abrazyjnego. Gdy w grę wchodzi cięcie samą wodą – element ten nie występuje. By zwiększyć efektywność cięcia, do wody dodawane jest ścierniwo – garnet. Garnet zasysany jest pod wpływem wytworzonego ciśnienia do komory mieszania, z której przechodzi razem z wodą do dyszy mieszającej. Tutaj formowana jest mieszanina wodno-ścierna.

Głowica tnąca – najczęstsze problemy

Części, z jakich składa się głowica tnąca mogą ulec awarii. Dysza wodna może pęknąć lub ulec zapchaniu. Dysza miksująca może zbyt szybko się eksploatować lub także ulec zapchaniu. Elementy te należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Kluczowe jest także dbanie o jakość ścierniwa, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą powodować szybszą eksploatację tych elementów, a także ich zapychanie. Woda doprowadzana do głowicy powinna przechodzić przez szereg filtrów, które także należy wymieniać.

z