Cięcie wodą – jak to się dzieje?

Cięcie wodą – budowa waterjet’a

Urządzenie zwane waterjet’em to tak naprawdę dwie oddzielne maszyny. Pierwszą jest pompa wysokiego ciśnienia, a drugą sama wycinarka wodna, maszyna do cięcia wodą. Waterjet’em nazywa się zarówno całe urządzenie (czyli wycinarka + pompa), jak i samą wycinarkę, co czasami może być mylące. W tym artykule waterjet’em będziemy nazywać wycinarkę wodną wraz z pompą wysokiego ciśnienia.

Cięcie wodą – przebieg procesu

Cięcie wodą zaczyna się od sprzężenia wody do odpowiedniego ciśnienia. Zwykle jest to około 3300-3800 barów. Woda pod takim ciśnieniem transportowana jest metalowymi przewodami do głowicy wycinaki, a ściślej mówiąc do kryzy. Jest to element kluczowy w całym procesie cięcia wodą, mimo swojego niepozornego wyglądu. Kryza ma kształt koła o średnicy 10 mm. Na samy środku tej części znajduje się kamień szlachetny, w którym przewiercony jest niewielki otwór. Może ciężko w to uwierzyć, ale to właśnie w nim następuje najistotniejsza cześć procesu cięcia wodą.
To w kryzie następuje zamiana energii wody pod bardzo wysokim ciśnieniem w energię kinetyczną, dzięki której możliwe jest przecięcie nawet najtwardszych materiałów. Wody transportowanej z pompy nie płynie wcale tak dużo: jest to około 2-3 litrów na minutę. Jednak ciśnienie, jakiemu została poddana nadaje wodzie olbrzymią energię. Woda zostaje wtłoczona do kryzy, skąd wydostaje się przez malutki otwór o średnicy zaledwie 0,25-0,36 mm. Dzięki temu nabiera ogromnej szybkości. Z otworu w kryzie trafia do komory miksującej i dyszy miksującej. Tutaj dołączane jest ścierniwo (garnet), które nabiera prędkości, jaką ma woda. I bezpośrednio stąd woda wydostaje się na zewnątrz, gdzie odpowiednio kierowana tnie wybrany kształt.

z