Czy waterjet przetnie wszystko?

Odpowiedź na pytanie „czy waterjet przetnie wszystko” jest w zasadzie prosta i brzmi TAK. chodzi raczej o to, czy efekt tego cięcia będzie zadowalający. Jest jeden materiał, który po prostu pęka i kilka, które mogą być problematyczne.

Co można ciąć za pomocą strumienia wody?

Technologia waterjet jest ceniona ze względu na swoją uniwersalność. Zakres możliwych do obróbki materiałów jest naprawdę bardzo szeroki. Więc co możemy ciąć?

– gumy
– tworzywa sztuczne
– tapicerki
– szkło (klejone, warstwowe, pancerne)
– drewno twarde i miękkie oraz płyty drewnopodobne
– płyty ceramiczne
– kamienie (np. marmur, granit)
– metale kolorowe i ich stopy (np. miedź, aluminium czy nawet tytan)
– stal (ocynkowana, konstrukcyjna, stopowa, węglowa, pancerna, narzędziowa)
– stal nierdzewna, kwasoodporna, żaroodporna

Nie jest to oczywiście pełna lista, ale daje jakieś pojęcie o zakresie materiałów, które można ciąć wodą.

Czego nie można ciąć wodą?

W zasadzie jedynym materiałem, z którym waterjet sobie nie radzi jest szkło hartowane. Przy procesie cięcia takie szkło po prostu pęka. Dzieje się tak z powodu naprężeń, które powstają właśnie w procesie hartowania. Dzięki temu szyba jest twarda, ale bardzo mało elastyczna. Niestety, jak byśmy nie kombinowali z ustawieniami waterjet’a – szkło hartowane tak czy inaczej pęknie.
Materiały wymagające specjalnych warunków
Waterjet spokojnie radzi sobie z drewnem, nawet bardzo twardym i materiałami drewnopochodnymi. Jednak wyroby drewniane nasiąkają wodą, co może być potencjalnie problematyczne. Dlatego drewno należy ciąć szybko i od razu osuszyć.

Materiały, których nie opłaca się ciąć

Waterjet potencjalnie poradzi sobie nawet z diamentem. Jednak ze względu na olbrzymie koszta nikt tego nie testował. Nieopłacalne są także spieki ceramiczne: węgliki krzemu, tytanu, azotku baru.

z