Pompa korbowodowa

Pompa korbowodowa zwana jest inaczej pompą o napędzie bezpośrednim lub też pompą trójnurnikową. W przeciwieństwie do pomp z multiplikatorem ciśnienia (wzmacniaczowych) nie posiada ona pompy hydraulicznej. Urządzenie to jest mniej popularne od pompy ze wzmacniaczem ciśnienia. Niemniej jest wciąż w użyciu i nadal zdaje egzamin.

Pompa korbowodowa – zasada działania

Ten rodzaj pompy wykorzystywany przy wycinarkach wodnych działa podobnie do sprężarki tłokowej. Jej podstawowymi elementami, jak sama nazwa mówi, jest korbowód i tłoki. Zasilana jest silnikiem elektrycznym, którego zadanie polega na napędzaniu wału korbowego. Wał ten przy użyciu korbowodów porusza nurnikami, czyli tłokami. Kolejnym ważnym elementem jest falownik, który zasila silnik urządzenia. Właśnie za pomocą falownika można regulować obroty silnika. Pozwala to wpływać na wydajność pompy, a ta zmienna wpływa na wartość ciśnienia. Jak widać wpływ na ciśnienie w tej konstrukcji jest pośredni – poprzez falownik.

Pompa korbowodowa – cechy

Pompa o napędzie bezpośrednim, ze względu na inną budowę, a co za tym idzie zasadę działania, zdaje egzamin w nieco innych warunkach niż pompa za wzmacniaczem ciśnienia. Tak zwane „korbowodówki” lepiej sprawdzają się przy pracach z małym obciążeniem, mniej intensywnych. Duża intensywność pracy powoduje, że są droższe w eksploatacji. Mają także mniejszą wydajność i niższe maksymalne ciśnienie. Natomiast świetnie nadają się do niewielkich zakładów przemysłowych, gdzie przerobowość nie jest duża. Lepiej radzą sobie także przy cięciu materiałów kruchych.

z