Pompa wzmacniaczowa

Pompa ta jest, obok pompy korbowodowej, drugim rodzajem tego typu urządzenia wykorzystywanym razem z wycinarką wodną (waterjetem). Pompa ze wzmacniaczem ciśnienia jest rozwiązaniem popularniejszym, częściej wykorzystywanym niż pompa korbowodowa.

Pompa wzmacniaczowa – zasada działania

Pompa ze wzmacniaczem ciśnienia wyposażona jest w pompę hydrauliczną. Jej wydajność jest automatycznie regulowana. Urządzenie napędzane jest silnikiem elektrycznym. Działanie tego rodzaju pompy polega na tłoczeniu oleju do multiplikatora ciśnienia, czyli właśnie wzmacniacza. Stąd pochodzi jej nazwa – ze wzmacniaczem czy też wzmacniaczowa. Tutaj następuje wzmocnienie ciśnienia. Proces ten spowodowany jest różnicą powierzchni tłoków: wodnego i olejowego. Wtłoczony olej naciska na tłok cylindra niskiego ciśnienia. Ten ostatni natomiast napiera na nurnik, który ma nawet dwudziestokrotnie mniejszą powierzchnię. Dzięki temu olej o ciśnieniu na przykład 205 barów wygeneruje ciśnienie wody o wartości 4100 barów. Mówiąc prościej ciśnienie zostaje zwiększone 20-krotnie. Maszyna sama reguluje ciśnienie na podstawie zleconej na pompie hydraulicznej wartości. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest regulowanie ciśnienia w szerokim zakresie, czego nie umożliwia pompa korbowodowa.

Pompa wzmacniaczowa – cechy

Pompa wzmacniaczowa zapewnia większe wartości ciśnienia i jest bardziej wydajna niż pompa korbowodowa. Jest też tańsza w eksploatacji. Świetnie nadaje się do dużych zakładów przemysłowych, w których przerobowość jest bardzo duża. Innymi słowy pompa wzmacniaczowi lepiej radzi sobie z dużą intensywnością pracy. Natomiast ma trochę gorsze wyniki, gdy w grę wchodzi cięcie bardzo kruchych materiałów.

z