Pompa wysokociśnieniowa

Technologia waterjet uważana jest za najbardziej innowacyjną technologię cięcia kształtowego. Pozwala ona na obróbkę praktycznie każdego materiału. Sedno sprawy stanowi woda, która używana jest do wprawienia w ruch ziaren spiaskowanego granatu – minerału zwanego garnetem. By to osiągnąć, trzeba wygenerować ciśnienie rzędu 3-4 tysięcy barów.

Pompa wysokociśnieniowa, obok samej maszyny waterjet (zwanej też po prostu wycinarką wodną), jest drugim niezbędnym urządzeniem. To właśnie pompa nadaje strumieniowi wodnemu ciśnienie konieczne w procesie przecinania materiałów.

Pompa wysokociśnieniowa – wzmacniaczowa i korbowodowa

By uzyskać ciśnienie rzędu 3-4 tysięcy barów potrzebne jest urządzenie o dużej mocy. W tym celu używa się dwóch rodzajów pomp. Pierwszą z nich jest pompa z hydraulicznym wzmacniaczem ciśnienia (wzmacniaczowi). Właśnie ten typ pompy jest najpopularniejszy i najczęściej stosowany. Drugi rodzaj to pompa korbowodowa, która działa podobnie do sprężarek tłokowych.

Pompa wysokociśnieniowa – moc i ciśnienie

Moc pompy określana jest w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW). Jest to moc silnika, który generuje siłę potrzebną do sprzężenia wody. Ciśnienie pompy określane jest w PSI (funt na cal kwadratowy). Istnieje ogólna zasada, która mówi, że wyższe ciśnienie pozwala na wyższą prędkość cięcia. Oczywiście zależy to także od m.in. wielkości otworu i ilości głowic. Wzrost ciśnienia prowadzi także do wzrostu kosztów eksploatacji urządzenia. Trzeba więc pamiętać, że nie zawsze jest to korzystne.

z