Waterjet – korpus

Korpus jest elementem, na którym zamontowana jest głowica tnąca – element kierujący strumień wody w odpowiednią stronę. Korpus może być wyposażony w ramię lub bramę.

Korpus z ramieniem

Konstrukcja składająca się z jednego ramienia ma ograniczenie w postaci braku możliwości zainstalowania więcej niż dwóch głowic tnących. Zaletą natomiast jest swobodny dostęp do stołu – aż z trzech stron. Ważne jest to szczególnie podczas załadunku materiałów. Maszyna waterjet, która posiada ramię, często wymaga zamontowania przeciwwagi, by utrzymać stabilność.

Korpus z bramą

Maszyna waterjet wyposażona w bramę pozwala na zainstalowanie więcej niż dwóch głowic tnących. Sytuacja wygląda tu odwrotnie niż w konstrukcji z ramieniem – brama ogranicza dostęp do stołu, co może być uciążliwe podczas załadunku materiałów.

Korpus – odlewany lub spawany

Korpus może być odlewany z żeliwa lub spawany z blach. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Spawany jest lżejszy, co ułatwia transport. Jednak ciężar korpusu może być jego zaletą, ponieważ przewodzi mniej drgań. Ponadto spawy pod wpływem temperatury skręcają się, co wpływa na geometrię maszyny i konieczność jej okresowej kalibracji.

Korpus – najważniejsze cechy

Część ta jest szkieletem waterjet’a – to na nim trzyma się cała konstrukcja. Zatem najważniejszymi cechami tej części jest wytrzymałość, solidna budowa oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Musi on także być odporny na temperaturę.

z