Maszyna waterjet – z czego się składa?

Maszyna waterjet – 2 elementy oraz pompa

Dwa podstawowe elementy, z jakich składa się każdy waterjet to stół oraz korpus wraz z ramieniem. Może zdarzyć się tak, że elementy te nie pochodzą od jednego producenta, lecz dostarczone zostały przez dwie różne firmy. Oddzielnym urządzeniem, w które musi być wyposażony każdy waterjet jest pompa wysokociśnieniowa.

Maszyna waterjet – stół

Stół składa się z rusztu (kratownicy) i wanny. Na kratownicy układany jest obrabiany materiał, a w wannie gromadzi się woda i odpady. Na stole oznaczone są osie X oraz Y, które ułatwiają przygotowanie i kontrolę procesu cięcia. Dodatkowo po przeciwległych stronach stołu znajdują się prowadnice, które przesuwają bramę.

Maszyna waterjet – korpus

Drugim podstawowym elementem, z jakiego składają się waterjety jest korpus. Część ta ma podstawę oraz ramię lub bramę, które są elementami ruchomymi. Na nich zamontowana jest głowica tnąca.

Maszyna waterjet – pompa wysokociśnieniowa

Pompa jest urządzeniem, które odpowiada za dostarczanie wody pod ciśnieniem do waterjet’a. zwykle sprężana jest do 3300-3800 barów.

Maszyna waterjet – oprogramowanie

Oprócz elementów mechanicznych każdy waterjet posiada oprogramowanie. Jest ono równie ważne jak cała konstrukcja waterjet’a, ponieważ odpowiada za harmonijne współgranie wszystkich elementów. Nowoczesne waterjety wyposażone są w oprogramowanie, które tak zarządza procesem cięcia, by marnowało się jak najmniej ciętego materiału. Dzieję się tak dzięki odpowiedniemu ułożeniu materiałów, które pozwala na wykorzystanie jak największej powierzchni tworzywa.

z