Waterjet vs laser – zestawienie technologii

Cięcie laserem oraz cięcie wodą – obie technologie mają podobne zastosowanie. Jednak różnią się od siebie pod wieloma względami. Przyjrzyjmy się tym różnicom.

Metoda działania – waterjet vs laser

Laser działa na zasadzie wymuszonej emisji promieniowania. Promieniowanie to ma postać spójnej wiązki, którą można skierować w dowolną stronę. Jednocześnie ma ono bardzo dużą moc, dzięki czemu można je wykorzystywać do cięcia różnych tworzyw.
Cięcie wodą natomiast wykorzystuje strumień wody z dodatkiem ścierniwa pod bardzo wysokim ciśnieniem. Woda przepuszczana jest przez bardzo wąską dyszę, zyskując dzięki temu dużą energię, co umożliwia cięcie.

Co można ciąć? – waterjet vs laser

Laser daje możliwość cięcia wyłącznie materiałów matowych, niewrażliwych na wysokie temperatury. Najlepiej sprawdza się przy cienkich blachach – wtedy cięcie laserem jest najwydajniejsze.
Waterjet poradzi sobie niemal z każdym rodzajem materiału od pianek i styropianów do drewna, szkła czy metalu. Strumieniem wodnym można ciąć zarówno surowce grube, jak i cienkie, a także te wrażliwe na temperaturę.

Temperatura – waterjet vs laser

Cięcie laserem powoduje nagrzewanie się materiału, co może doprowadzić do jego odkształcenia.
Cięcie wodą następuje w temperaturze, która nie wpływa na cięty materiał.

Wpływ na środowisko – waterjet vs laser

Laser podczas procesu cięcia nagrzewa, a nawet topi cięty materiał. Powoduje to wytwarzanie się szkodliwych spalin i wyziewów.
Waterjet nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu jest maszyną ekologiczną i przyjazną człowiekowi.

Precyzja – waterjet vs laser

Laser jest niezwykle precyzyjny przy bardzo cienkich materiałach. Wtedy radzi sobie najlepiej – krawędzie ciętych blach i tworzyw są gładkie i bez gradu. Wartości graniczne, po których zaczyna pojawiać się grad są różne dla różnych metali, np. stal – 8 mm, stal nierdzewna – 3 mm, aluminium – 2 mm.
Waterjet ma tendencję odwrotną: w przypadku materiałów do 3 mm grubości może pojawić się lekki grad. W przypadku materiałów grubszych grad już nie występuje.

z