Waterjet vs plazma – zestawienie technologii

Cięcie materiałów za pomocą strumienia wody i za pomocą plazmy to dwa zupełnie inne procesy. Przyjrzyjmy się po kolei różnym ich aspektom.

Metoda działania – waterjet vs plazma

Cięcie plazmą opiera się na zasadzie wyrzucania stopionego metalu ze szczeliny cięcia za pomocą plazmowego łuku elektrycznego, przez który przepuszczany jest sprężony gaz powodując jego jonizację i wytwarzanie plazmy.
Waterjet natomiast wykorzystuje strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem z dodatkiem materiału ściernego. Ciśnienie wymusza przepływ wody przez bardzo wąską dyszę. W ten sposób powstaje struga wody o dużej szybkości i energii.

Co można ciąć? – waterjet vs plazma

Plazma daje możliwości cięcia tylko takich materiałów, które przewodzą prąd. W grę zatem wchodzą: stal, mosiądz, aluminium, żeliwo, miedź i niektóre stopy tych metali.
Za pomocą waterjeta można przeciąć praktycznie wszystko: gąbki, pianki, tworzywa sztuczne, szkło, drewno, kamień, metal.

Temperatura – waterjet vs plazma

Cięcie plazmą wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę w jądrze łuku plazmowego: 10000 – 30000 °C. powoduje to nagrzewanie i utwardzanie krawędzi ciętego materiału.
Waterjet przez cały czas cięcia zachowuje na tyle niską temperaturę, że nie występują żadne zmiany (odkształcenia, zmiany twardości czy elastyczności) ciętego materiału.
Krawędzie ciętego materiału – waterjet vs plazma
Podczas cięcia plazmą występuje zjawisko ukosowania – co jest jedną z jej największych wad. Oznacza to, że krawędzie ciętego metalu nie zawsze są prostopadłe.
Technologia waterjet pozwala wycinać kształty o gładkich i prostopadłych krawędziach, nie wymagających dalszej obróbki.

Hałas i szkodliwość – waterjet vs plazma

Cięcie plazmą powoduje uciążliwy hałas oraz szkodliwe dla zdrowia gazy i promienie UV.
Waterjet jest technologią cichą, która nie emituje żadnych szkodliwych gazów czy oparów.

Precyzja i straty ciętego materiału – waterjet vs plazma

Plazma nie pozwala na wycinanie otworów. Generuje także znaczne straty ciętego materiału.
Cięcie wodą jest niezwykle precyzyjne: umożliwia wycinanie otworów i drobnych elementów z dokładnością 0,08 – 0,1 mm. Straty ciętego materiału są minimalne.

z