Waterjet a inne metody cięcia materiałów

Oprócz technologii waterjet na rynku dostępnych jest jeszcze kilka innych metod cięcia materiałów. Warto wymienić tutaj plazmę, laser optyczny czy wypalarkę drutową. Jednak dominacja cięcia wodą jest coraz bardziej zauważalna i to nie bez przyczyny.

Waterjet – precyzja

Technologia waterjet jest dużo bardziej precyzyjna niż wymienione wyżej metody cięcia materiałów. Jest w stanie odwzorowywać nawet bardzo drobne detale, dzięki czemu ma zastosowanie w wycinaniu małych elementów. Do tego po wycięciu odpowiedniego kształtu nie jest konieczna dalsza obróbka np. wygładzanie krawędzi, ponieważ tnąc wodą otrzymamy element o równych brzegach.

Waterjet – oszczędność

Dodatkowo straty w ciętym tworzywie są minimalne. Z uwagi na to, że po wycięciu kształtu za pomocą strumienia wody nie jest konieczna dalsza obróbka, nie marnuje się surowców. Powoduje to, że technologia waterjet jest bardziej ekonomiczna niż inne metody cięcia materiałów.

Waterjet – wszechstronność

Za pomocą technologii waterjet można ciąć praktycznie wszystko: od pianek i styropianów, przez drewno i szkło, aż po najtwardsze metale. Inne metody cięcia materiałów dają wiele ograniczeń w tej kwestii.

Waterjet – brak wpływu na materiał

Cięcie wodą nie wymaga wysokiej temperatury ani żadnych odczynników chemicznych, dzięki czemu cięty materiał nie jest w żaden sposób narażony na deformacje, zmiany właściwości charakterystycznych, takich jak twardość czy plastyczność ani zmiany koloru. Inne metody cięcia materiałów w różnym stopniu powodują takie zmiany.

Waterjet – ekologiczność

Zaletą technologii waterjet jest także jej ekologiczność. Jest to najbardziej przyjazna środowisku metoda cięcia z obecnie dostępnych. Dzieje się tak dlatego, że cięcie wodą wykorzystuje naturalne ścierniwo oraz wodę – nic więcej. W trakcie cięcia nie wytwarzają się żadne szkodliwe opary czy spaliny.

z