Cięcie czystą wodą a cięcie abrazyjne

Dwa rodzaje cięcia wodą

Technologia waterjet umożliwia wycięcie określonego kształtu w niemal każdym materiale. Zależnie od materiału poddawanego obróbce wyróżnia się dwa rodzaje cięcia wodą: cięcie czystą wodą oraz cięcie abrazyjne.

Cięcie czystą wodą

Ten rodzaj cięcia wodą zakłada użycie samej wody bez dodatku jakichkolwiek materiałów ściernych, takich jak garnet. Sposób ten sprawdza się, gdy obróbce poddawane są tworzywa cienkie i miękkie. Cięcie czystą wodą stosuje się do gąbek, pianek, gum, wełny mineralnej, papieru, styropianów, tapicerek samochodowych, tworzyw sztucznych, plexiglas, produktów spożywczych czy miękkiego drewna.

Cięcie abrazyjne

Drugi rodzaj cięcia wodą wymaga dodania specjalnego ścierniwa, jakim jest garnet. Jest to minerał, który doprowadza się do formy drobnego piasku o ziarnach różnej grubości – w zależności od rodzaju ciętego materiału. Dodaje się go pod koniec procesu cięcia i to właśnie dzięki garnetowi możliwe jest cięcie twardych surowców. Woda jest tylko nośnikiem dla ścierniwa. Cięcie abrazyjne pozwala na obróbkę materiałów o wysokiej twardości i grubości, takich jak stal i inne metale, kamienie naturalne (marmur czy granit).

Czy sama woda wystarczy?

Abrassive waterjet, czyli cięcie abrazyjne jest niezbędne w przypadku wielu materiałów, co do których cięcie czystą wodą jest nieskuteczne. Z tego rodzaju cięcia wodą korzystają takie gałęzie przemysłu jak: przemysł ciężki i maszynowy, motoryzacyjny, stoczniowy, lotniczy, elektroniczny.

z