Cięcie wodą – zalety

– możliwość cięcia praktycznie każdego materiału

Technologia waterjet umożliwia cięcie materiałów relatywnie miękkich (np. gąbki, pianki, styropiany), jak i ekstremalnie twardych (np. kamień, metal). Za pomocą strumienia wody można ciąć metale, ceramikę, szkło, drewno, tekstylia, aluminiowe blachy, tworzywa sztuczne, gumy, kompozyty, tektury, papier.

– możliwość cięcia materiałów różnej grubości

Ciąć można zarówno materiały cienkie jak np. kartka papieru, folia i grube (stal nawet do 200 mm grubości).

– niska temperatura cięcia

Cięcie wodą następuje w temperaturze do 40°C. Jest to bardzo ważne w przypadku materiałów, których struktura ulega zmianom (odkształceniom) pod wpływem wysokiej temperatury.

– dokładność

Technologia waterjet odznacza się wysoką dokładnością krawędzi cięcia – wynosi ona 0,1 mm. Krawędzie wyciętego materiału są gładkie i nie wymagają dodatkowej obróbki. Metoda ta nie powoduje naprężeń czy mikropęknięć.

– metoda przyjazna środowisku

Cięcie strumieniem wody nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, co powoduje, że technologia ta jest nieszkodliwa dla środowiska. W trakcie cięcia nie uwalniają się szkodliwe spaliny czy pyły. Ilość odpadów poprodukcyjnych jest na bardzo niskim poziomie.

– szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki

Technologia waterjet stosowana jest w wielu branżach, takich jak: budownictwo, kamieniarstwo, przemysł ciężki, maszynowy, lotniczy, stoczniowy, motoryzacyjny, elektroniczny, meblowy, szklarski, spożywczy.

– krótki proces przygotowania produkcji

Dzięki temu możliwa jest szybka realizacja zleceń jednostkowych, jak i seryjnych.

z