Technologia waterjet, czyli cięcie wodą

Nowoczesna technologia waterjet

Technologia waterjet jest jedną z najnowocześniejszych technologii, której zastosowaniem jest cięcie różnego rodzaju materiałów. Staje się coraz bardziej popularna ze względu na szerokie możliwości, jakie ze sobą niesie. Za jej pomocą można ciąć materiały stosunkowo miękkie, takie jak gąbki, gumy czy sztuczne tworzywa, jak i znacznie twardsze – szkło, metale czy kamień. Zakres grubości ciętego materiału jest także bardzo duży: przecinany materiał może mieć nawet 200 mm grubości.

Waterjet – co to jest?

Technologia waterjet to nazwa, której używa się do określenia technologii służącej cięciu materiałów za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. W Polsce używa się nazwy obróbka wodno-ścierna (lub hydro-ścierna). Jej powstanie datuje się na lata 70-te, ale prawdziwy rozkwit przeżyła w latach 80-tych. Waterjet jest najbardziej innowacyjną z dostępnych technologii wykorzystywanych do cięcia materiałów.

Waterjet – budowa urządzenia

Urządzenie waterjet to tak naprawdę dwie oddzielne maszyny, które na dodatek mogą pochodzić od dwóch różnych producentów. Pierwszym z nich jest pompa wysokiego ciśnienia nazywana inaczej pompą waterjet. Woda sprężona w pompie znajduje się pod ciśnieniem 3300 – 3800 barów, a prędkość jej przepływu to 2,5- 3,5 l/min. Drugie urządzenie to wycinaka wodna, czyli maszyna do cięcia. To właśnie dzięki współgraniu tych dwóch maszyn możliwy jest proces przecinania materiałów za pomocą strumienia wody.

z